DURMAZ’dan Biden’a tarihi bir çagrıda bulunuyoruz…

DURMAZ’dan Biden’a tarihi bir çagrıda bulunuyoruz…

DURMAZ’dan Biden’a tarihi bir çagrıda bulunuyoruz…
Bir gazetecinin, ABD’li senatörlerden Biden’a 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıma çağrısına ilişkin sorusuna olumlu yanıt verececeklerini ima etmesine karşılık,Bizim Parti 
Genel Başkanı Hüseyin Durmaz,tarihi bir çagırıda bulunuyoruz..
“Herhangi bir şekilde bir müttefikimizin geçmişte tarihe mal olmuş olaylar hakkında ‘Ermeni soykırımı’ gibi sözde bir ifadeyi kullanması müttefiklik ilişkilerine yakışmaz. Esasında dünyanın her tarafında bu sözde Ermeni soykırımıyla ilgili bir sektör vardır.
Bu sektör diasporanın içerisine yerleşmiş bir sektördür. Bu sektör, sürekli olarak Ermenistan’da, Kafkaslardaki normalleşmeyi de rehin tutmaktadır. Bu sektörün de belli devletler tarafından kullanıldığını hem Türkiye’ye karşı kullanıldığını hem de Kafkasya’daki normalleşme süreçlerinin bir şekilde engellenmesi ya da maniple edilmesi adına kullanıldığını görüyoruz.
DURMAZ, geçmişte Türkiye ve Ermenistan’ın karşılıklı olarak güven artırıcı eylem planı ortaya koyduğunu hatırlatan DURMAZ, “Ermenistan Anayasa Mahkemesi atılacak adımların, yani normalleşmeye dönük atılacak adımların anayasaya aykırı olduğunu iddia ederek bunları iptal etti.” diye konuştu.
ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan 1915 tehcir kararı ve sonrasında yaşanan karşılıklı acıları ‘Ermeni Soykırımı’ olarak nitelendireceği dünya medyasına yansımıştır. Bu haksız, yersiz ve adil olmayan bir tutumdur. Bu söylemin kabul edilebilmesi mümkün değildir.
İnsanlık tarihinde savaşlar hep felaketlere ve kayıplara yol açmıştır. Ne yazık ki Birinci Dünya Savaşı da milyonlarca insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur, Bizim Parti olarak , acıların yarıştırılması ve siyasete alet edilmesine karşıdır. Siyasetçiler olarak bizim önceliğimiz geçmiş acılardan ders alarak, bunların bir daha yaşanmamasını sağlamaktır. Devlet insanları tarihi yaparlar, bilim insanları tarihi yazarlar. Devletlerin sorumlu mevkilerinde bulunan insanların tarih yazmak gibi bir davranışı kabul edilemez.”
Söz konusu siyasi niteleme halihazırda zor bir süreçten geçmekte olan Türkiye – ABD ilişkilerine tamir edilemez yaralar açabilir. Bu sebeple tarihi bir çagırıda bulunuyoruz. Sayın Biden ve ABD Yönetimini dost ve müttefik iki ülkenin stratejik ilişkilerine zarar vermeyecek şekilde sorumlu ve sağduyulu davranmaya ve Güney Kafkasya’ya barış getirecek adımları desteklemeye davet ediyoruz…