DURMAZ, İstanbul’un Fethi’nin 568. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

DURMAZ, İstanbul’un Fethi’nin 568. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

DURMAZ,  İstanbul’un Fethi’nin 568. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Bizim Parti Genel Başkanı Hüseyin Durmaz, Türk Milleti’nin sayısız zaferlerle süslediği tarih yolculuğunun en kutlu ve büyük adımlarında birisinin de hiç şüphesiz İstanbul’un fethi olduğunu söyledi..
DURMAZ  mesajında, “Eşsiz güzelliğiyle dünyanın en eski ve en gözde şehirlerinden olan İstanbul’un fethiyle tarihin akışı değişmiş, bir çağ kapanmış ve yeni bir çağ başlamıştır” dedi. Durmaz, 27 yüzyıllık tarihi boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapan, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul’un, insanlığın ortak medeniyet mirasında çok özel bir yere sahip olduğunu kaydetti.
Fatih Sultan Mehmet, hoşgörü ve adalete dayanan, yeniliklere açık yönetim anlayışıyla İstanbul’u, farklı inanç ve kültürlerin barış içinde bir arada yaşadığı bir bilim ve kültür merkezi haline getirmiştir, diyen DURMAZ mesajında, Bugün de bu özelliğiyle insanlığın en çok özlemini duyduğu ,Medeniyetler İttifakı’nın sembol şehri olan İstanbul, yüzyılların birikimini yaşatarak geleceğe taşımaya ve insanlığa ışık tutmaya devam etmektedir. İstanbul, farklılıkların bir arada barış içinde yaşadığı bir dünya idealinin, ulaşılabilir bir hedef olduğunun en canlı göstergesidir. Doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve tarihi dokusu korunarak İstanbul’un gelecek kuşaklara aktarılması, hepimizin ortak sorumluluğudur.
İstanbul, barışın, sevginin ve kardeşliğin sembolü olarak gelecek nesillere aktarılacak, onların da gurur duyacakları bir miras olarak yarınları kucaklayacaktır. Bu düşüncelerle İstanbul’un fethinin mimarı, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’i ve fethin kahramanlarını saygı ve rahmetle yad ediyor, tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi sunuyorum..